2025 Suzuki GSX-S 1000GT+
New Street
New Street Motorcycle in Shawnee, OK
Price Drop
Shawnee Motorsports
Location Shawnee, OK
Location:
Shawnee, OK see map
Condition:
New
Dealer:
Shawnee Motorsports
Price:
Mileage:
Color:
GREY
Age:
474d
Stock #:
2S7100027
VIN:
JS1EK12B2S7100027
Powered by VinAudit Logo
Powered by VinAudit Logo
Price Drop
Description
Engine Type: In-Line
Displacement: 60.9 cu. in. (999 cc)
Bore and Stroke: Bore: 2.89 in. (73.4 mm); Stroke: 2.32 in. (59 mm)
Cooling: Liquid
Compression Ratio: 12.2:1
Fuel System: Gas
Transmission: Manual
Final Drive: 2.588
Front Suspension: Inverted Fork
Rear Suspension: Twin Sided Swing Arm
Front Brakes: Dual Hydraulic Disc
Rear Brakes: Hydraulic Disc
Front Tire: Dunlop® Roadsport 2 120/70 ZR17 M/C 58W
Rear Tire: Dunlop® Roadsport 2 190/50 ZR17 M/C 73W
Wheelbase: 57.5 in. (1460 mm)
Seat Height: 31.9 in. (810 mm)
Rake: 25
Trail: 3.9 in. (100 mm)
Fuel Capacity: 5 gal. (19 L)
Speedometer: Standard
Tachometer: Standard
Odometer: Standard
MotoHunt Price Research
This pricing information is provided to you by MotoHunt to help you make an informed decision.
Base MSRP:
ALP:
Payment Estimates
Payments:
Duration:
48 months
Down:
15%
APR:
8.99%
Any comparisons are against other High-End Street bikes.
Model:
2025 Suzuki GSX-S1000GT+
High-End Street
Engine:
999 cc, 4-cylinder, 4-stroke
Transmission:
Chain
Wet Weight:
498 lb
Class average: 476 lb
Seat Height:
31.9 inches
Class average: 32.1 inches
Made in:
Hamamatsu, Shizuoka, Japan
More Info:
Reviews
Reviews related to 2025 Suzuki GSX-S1000GT+
YouTube
Motorcyclist Magazine
NHTSA Specifications
Specifications provided by the National Highway Traffic Safety Administration
Engine
Displacement (CC)
999
Displacement (CI)
Displacement (L)
Engine Model
DTB1
Engine Number of Cylinders
4
Engine Stroke Cycles
4
Fuel Type - Primary
Gasoline
Exterior / Body
Body Class
Motorcycle - Standard
Exterior / Motorcycle
Other Motorcycle Info
On Road Motorcycle
General
Destination Market
49 States (Except California)
Make
SUZUKI
Manufacturer Name
SUZUKI MOTOR CORPORATION
Model
GSX-S1000GT/GSX-S1000GT+
Model Year
2025
Plant City
HAMAMATSU
Plant Company Name
SUZUKI MOTOR CORPORATION HAMAMATSU PLANT
Plant Country
JAPAN
Plant State
SHIZUOKA
Series
GSX1000GTPM5
Vehicle Type
MOTORCYCLE
Vin
Error Code
0
99 W Interstate Pkwy