2026 Kawasaki KLX 300SM
New Supermoto
New Supermoto Motorcycle in Poughkeepsie, NY
Dutchess Recreational Vehicles
Location Poughkeepsie, NY
Location:
Poughkeepsie, NY see map
Condition:
New
Dealer:
Dutchess Recreational Vehicles
Price:
Mileage:
Color:
GREY
Age:
91d
Stock #:
26KLX300SM
VIN:
Powered by VinAudit Logo
Description
IN STOCK NOW! DOES NOT INCLUDE FREIGHT / PREP! 2026 Kawasaki KLX®300SMGET OUT AND PLAYThe class-leading KLX®300SM lightweight motorcycle takes the fun to the streets in full supermoto style. A quick-accelerating engine, paired with light, agile handling helps riders of all skill levels maneuver through city traffic, navigate country backroads, or experience the exhilaration of supermoto racing at a track. Suspension, wheels, and brakes have been tuned for supermoto-style performance.Features may include:POWER AND PERFORMANCEDELIVER THE EXCITEMENTThe KLX®300SM ultimate lightweight supermoto motorcycle is powered by a 292cc fuel-injected liquid-cooled engine. Experience a rewarding spread of power across the rev range. Smooth power delivery and crisp throttle response help riders of all skill levels maneuver through stop-and-go city traffic, navigate country back roads, or experience the exhilaration of supermoto racing at their local track. Electric start offers easy starting; fuel injection helps with reliable starting in a wide range of conditions and contributes to excellent fuel economy.SUPERMOTO-TUNED PERFORMANCETAKE THE FUN TO THE STREETSThe KLX®300SM motorcycle is built with a slim, lightweight perimeter frame that’s maneuverable but rigid at higher speeds to help with straight-line stability. The smaller front wheel, the caster angle (25°), and short wheelbase contribute to quick handling. Suspension performance offers 9.1 in of travel up front and 8.1 in in the rear, ideal for supermoto riding. The 43mm inverted cartridge-style front fork has adjustable compression damping to optimize suspension performance. The Uni-Trak® rear suspension offers compression and rebound damping adjustability and fully adjustable preload, allowing riders to tailor shock settings to personal preference. Substantial braking power comes from a powerful, large 300mm semi-floating petal disc and twin-piston caliper up front and a 240mm petal disc and single-piston caliper in the rear. Agile supermoto performance is further enabled with 17-in wheels and road tires contributing to better handling on the street.COMFORTABLE ERGONOMICSMAKE COMFORT A PRIORITYAn upright and relaxed riding position makes it comfortable to ride the KLX®300SM motorcycle. Rider-friendly ergonomics are complemented by a thick-padded seat, rubber-dampened footpegs, and a 33.9-in seat height that allows riders to comfortably reach the ground at stops which increases confidence. The innovative radiator fan directs hot air down and away from the rider and from high-touch areas for added comfort in traffic. The shroud design allows smooth transitions when shifting, enabling riders to feel more at one with their machine when cornering.ADDITIONAL:All-digital multi-function instrumentationLightweight perimeter framePowerful large 300mm diameter petal disc front brakeHeat management for rider comfortComfortable ergonomics
MotoHunt Price Research
This pricing information is provided to you by MotoHunt to help you make an informed decision.
Base MSRP:
ALP:
Payment Estimates
Payments:
Duration:
48 months
Down:
15%
APR:
8.99%